باشگاه نمايشگاهيان ايران • مشاهده مبحث - هر آنچه در باره کردستان عراق می خواهید بدانید


آيا مي دانستيد که
بر اساس امار مندرج از سوی کمیته‌ برگزاری نمایشگاه‌های تجاری آمریکا، تنها در سال 1994، در این کشور بیش از 4300 نمایشگاه تجاری برپا شد و حدود 85 میلیون بازدیدکننده از سرتاسر جهان از آن‌ها دیدن کردند. متخصصین معتقدند که نمایشگاه‌های تجاری تاثیر چشم‌گیری بر سود‌آوری شرکت‌ها دارند.


سلام مهمان گرامي؛

برای دسترسی به امکانات کامل باشگاه لطفا از طریق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد




iranianfair




ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 2 پست ] 
نويسنده پيغام
 موضوع پست: هر آنچه در باره کردستان عراق می خواهید بدانید
 پست ارسال شده در: سه شنبه 20 دی 1390, 1:40 pm 
آفلاين
تا زه وارد
تا زه وارد
تاريخ عضويت: سه شنبه 20 دی 1390, 11:02 am
پست ها : 1
تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده:0 مرتبه
پتانسیل بزرگ کردستان عراق برای سرمایه گذاری


مناطق شمالی عراق که شامل استانهای بزرگی همچون اربیل ، سلیمانیه ، کرکوک و دهوک می شود، امروزه به نام کردستان عراق شناخته می شود.
در سال 1991 با رستاخیز شیعیان در جنوب عراق، کردها هم در شمال آن کشور بر ضد ظلم و زور رژیم بعث  قیام کردند و مناطق خود را از چپاول صدامیان پاک نمودند. از آن زمان تاکنون کردستان عراق به صورت نیمه خودمختار اداره شد و در این اواخر با وجود ارتباطات و وجود پتانسیل های رشد اقتصادی از جمله ذخایر نفت، منابع زیر زمینی، جذب گردشگر، قرارگرفتن در راه ارتباط زمینی با ترکیه و اروپا به کشور های عربی و همچنین آرامش نسبی که در آن منطقه حکم فرماست، بستر فوق العاده خوبی را برای سرمایه گذاری و پیشرفت اقتصادی فراهم آورده است.
کشورهای عربی ، اروپایی ، ترکیه و ایران از فعالین روند توسعه در کردستان عراق بوده و براساس گزارشات مسئولین و نیز با اولین دید صدها شرکت خارجی را در شهرهای این مناطق می بینید که مشغول فعالیت و سرمایه گذاری هستند.
طی چندسال گذشته طی قراردادهای متعدد مقامات اقلیم کردستان با شرکتهای اروپایی توسعه منابع نفتی و اکتشاف سرعت قابل توجه ای پیداکرد و به تبع آن سرمایه گذاری های کلانی انجام شد، کشورهای عربی و همسایه نیز در طرح های دیگر زیربنایی، ساختمان سازی، راه  و ... وارد عرصه شدند به طوری که دهها میلیارد دلار سرمایه گذاری در این طرحها، این منطقه را به سمت دبی دوم به پیش خواهد برد.
در این سالها ارتباط ایرانیان با توجه به قرابت فرهنگی که با کردها دارند زیاد شده به طوریکه هر رهگذری با دیدن تعداد زیادی از شرکتها و افراد ایرانی در شهرهای بزرگ کردستان عراق متحیر شده و تصور کند این منطقه بیشتر برای ایرانیان شناخته شده است ، اما کردستان عراق تنها میزبان ایرانیان نیست چرا که این منطقه برای بسیاری از مردم جهان جای شناخته شده ای است به طور مثال در نشریه نشنال ژئو گرافیک، عراق و بخصوص اقلیم کردستان جزء 20 جاذبه گردشگری جهان معرفی شده اند.
وجود دو فرودگاه بین المللی سلیمانیه و اربیل که روزانه بیش از 5 پرواز خارجی از آنها انجام می گیرد، پایتخت بسیاری از کشورها اروپایی ، عربی و منطقه را در بر می گیرد و درحال حاضر نیز از سنندج ،کرمانشاه  و ارومیه در هفته چند بار پرواز به فرودگاههای اربیل و سلیمانیه انجام می گیرد که خود این ارتباط شرایط و فعالیت اقتصادی را آسانتر نموده است .
شرکت های ایرانی در این چند سال جدایی از انجام کارها و امورات بازرگانی (صادرات و واردات)، چندین طرح بزرگ را نیز در کردستان عراق به انجام رسانیده است.
با توجه به اهمیت این منطقه از منظر مقامات کشورمان ، مرکز تجاری ایران در شهر سلیمانیه بنیان نهاده شد تا ارتباط  وسیع و سریعتر اقتصادی و بازرگانی بین شرکتها و تجار دو کشور برقرار گردد، تاکنون نیز چندین نمایشگاه در شهرهای مختلف کردستان عراق برگزار شده و باتوجه به نزدیکی مرز بین المللی باشماق مریوان و اهمیت مهم شهر سلیمانیه در ابعاد اقتصادی و بازرگانی، امسال نیز چهارمین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران 5 تا 9 مهر توسط شرکت نمایشگاه های بین المللی استان کردستان برگزار خواهد شد که فرصت مناسبی برای شرکتهای و صادرکنندگان نمونه کشورمان است تا بیشتر محصولات باکیفیت ایرانی را در آن منطقه معرفی کنند.

شهر سلیمانیه عراق ، گام سریع پیشرفت


اقلیم کردستان عراق در این دهه اخیر پیشرفت قابل توجهی در ابعاد مختلف از خود نشان داده و استان سلیمانیه یکی از مراکز بزرگ ثقل این پیشرفت و توسعه بوده و هست.
سلیمانیه از شهرهای بزرگ عراق و مرکز استانی به همین نام که هم مرز با ایران می باشد.سلیمانیه در سال 1163 هجری شمسی(1784) به وسیله ابراهیم پاشای بابان بنیان نهاده شد و با طی کردن فراز و نشیب های فراوان امروزه شهری توسعه یافته و مرکز بزرگ سرمایه و به عنوان پایتخت فرهنگی کردستان عراق از آن یاد می شود.
پایه های رشد اقتصادی سلیمانیه به زمانی برمی گردد که مجرسون در گشت تاریخی خود به سلیمانیه در سال 1908 از وجود بازارهای مختلف در آن شهر نام می برد که  امروزه بازار ( نقیب) باقی مانده است.
جدایی از این ها وجود چند دانشگاه بزرگ و بین المللی ، دریاچه دوکان و ده ها منطقه مهم گردشگری بر اعتلای نام این شهر اثر گذاشته اند.
در سال 1991 که کردها و شیعیان عراق همگام و همزمان ، بر ضد حکومت فاشیستی بعث قیام کردند ، از این سالها به بعد کردها پیشرفت قابل توجهی کردند و به طوری که امروزه سلیمانیه به عنوان امن ترین منطقه عراق شناخته می شود و هرساله صدها خانواده عربی از ترس اقدامات تروریستی به این شهر مهاجرت میکنند.
سلیمانیه از سوی شمال باختری با کوه‌های ازمر (۱۷۰۲ متر) و گویژه (۱۵۲۴ متر) محصور می‌شود و رشته‌کوه گله‌زرده نیز در پیرامون آن قرار دارد. در جنوب سلیمانیه کوه برانان (۱۳۷۳ متر) و در خاور این شهر دشت سلیمانیه قرار دارد. این دشت ۴۵ کیلومتر درازا و ۱۵ کیلومتر پهنا دارد. شهر سلیمانیه در بلندای ۸۵۳ متری از سطح دریا واقع شده و آب و هوای آن مدیترانه‌ای است که زمستان‌های سرد و بارانی و تابستان‌های گرم و خشک دارد. رودخانه تانجه‌رود از جنوب آن می‌گذرد.
درهٔ شهر زور که شهر سلیمانیه بعدها در آن بنیاد شد در زمان صفوی در دست صفویان بود. آن‌ها ادارهٔ محلی این دره را به خاندان اردلان که در سنندج مستقر بودند سپردند.
قلعه سلیمانیه را در سال ۱۷۸۶ ابراهیم پاشا بابان، فرمانروای شهر زور بنیاد نهاد. وی این شهر را به نام پدر خود، سلیمان پاشا، سلیمانیه نامید و گروهی از قبیله‌های کرد بابان را به آن دژ تازه کوچاند. این دژ به همراه همه روستاهای پیرامونش بنا به پیمان ۱۱۵۹ ه.ق. میان نادرشاه افشار و دولت عثمانی به ایران تعلق گرفت.
پیش از بنیاد شهر سلیمانیه شهر اصلی منطقه قلعه چوالان بود که حدود ۶۰ کیلومتر با شهر سلیمانیه فاصله دارد. قلعه چوالان به خاطر نزدیکی به مرز ایران و درگیری نظامی متداوم میان عثمانی و ایران محل بی‌امنی بود و علت تغییر مکان بابان‌ها نیز همین بود.[۴] در آغاز اهمیت گرفتن سلیمانیه از قلعه چوالان به عنوان پایتخت بهاری استفاده می‌شد. بنیاد شهر سلیمانیه در منطقه باعث گسترش گویش سورانی و افول زبان گورانی در منطقه شد.
شهر سلیمانیه مرکز ولایت بابان به شمار می‌آمد و فرمانروایی آن شهر و شهر زور پس از ابراهیم پاشا به برادر وی عبدالرحمن واگذار شد.
پس از فروپاشی دولت عثمانی، سلیمانیه نیز در زمان جنگ جهانی یکم در کشور تازه‌تأسیس عراق قرار گرفت.
به دلیل دوری قلعه چوالان از دیگر شهرهای کردستان و نیز شاهراه بودن سلیمانیه جمعیت سلیمانیه روز به روز بیشتر می‌شد به صورتی که از سال ۱۹۷۰م به بعد، به عنوان دومین شهر مهم کردستان عراق، پس از اربیل شناخته شد.
در دوران معاصر این شهر در سال ۱۹۹۰ میلادی به دست بری کردستانی (اتحاد همه احزاب کردستان)از دست بعثی‌ها رهایی یافت و از آن تاریخ توسط حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق اداره می‌شود.
باوجود دشت های وسیع کشاورزی ، منابع طبیعی و زیر زمینی بکر که شرایطی مناسبی را برای توسعه شهر مهیا کرده بود، به دلیل ظلم حاکمان ظالم و بعثی عراق و جنگ  مستدام با کردها ، پیشرفت این شهر را در گذشته عقب نگه داشته بود.
اما امروزه با استفاده از پتانسیل های  مختلف ، بودجه های فراوان، ارتباط وسیع تجاری با کشورهای همسایه و نیز سرمایه گذاری میلیارد دلاری کشورهای خاورمیانه و دیگر کشورهای جهان، اقلیم کردستان و شهر سلیمانیه جهش بزرگ در پیشرفت اقتصادی و سرمایه گذاری داشته به طوری که امروز صدها شرکت از کشورهای ترکیه، ایران، چین ، کویت ،اردن و کشورهای اروپایی در این اقلیم و به ویژه سلیمانیه مشغول به سرمایه گذاری و انجام طرحهای زیر بنایی و خدماتی هستند.



در حیطه سرمایه گذاری  در منابع  نفتی امروزه کنسرسیومهای نفتی خارجی سرمایه گذاری حدود 20 میلیارد دلاری در منطقه انجام داده و این آینده پرامید را در این حیطه خبر می دهند .
روزانه بیش از 40 پرواز خارجی از طریق فرودگاه بزرگ و بین المللی سلیمانیه به سمت پایتخت کشورهای اروپایی ، عربی و شهرهای سنندج ، کرمانشاه انجام می گیرد.
مردم سلیمانیه با زبان کردی تکلم می کنند و با فرهنگ وهنر و ادب فارسی حس قرینی دارند و این نزدیکی وقرابت فرهنگی که ایرانیان با کردستان عراق دارند با هیچ کشور دارای این نوع پتانسیل نیستند و این خود می تواند سطح ارتباط اقتصادی وسرمایه گذاری و مشارکت در طرحها را برای ایران در کردستان مهیاتر نموده و گوی سبقت را از شرکتهای دیگر کشورهای خارجی بخصوص ترکیه ربوده و خود به جایگاه اول ترقی نمایند.
پروژه بزرگترین پارک تفریحی ، تجاری ، گردشگری در سطح عراق در سلیمانیه انجام می گیرد، در سال 2012  به اتمام می رسد. این پارک بزرگ تفریحی ، گردشگری دارای پیست های مختلف ، دریاچه ، هتل 5 ستاره ، رستورانهای مختلف ، تله کابین ، فروشگاه ، 3500 هکتار چمنزارو فضای سبز و ... است که از چندسال قبل توسط شرکت های ایرانی انجام می گیرد و یکی از پارکهای نمونه خاورمیانه خواهد بود.

پروژه برج های قیوان
هتلی 5 ستاره و فروشگاهی عظیم با مرکز بزرگ بازرگانی و دو برج 26 طبقه را در بر می گیرد و سالنهای  ورزشی ، مراسم جهانی شامل می شود.




پروژه شهر چشم گردشگری
چندین پارک ، ویلای گردشگری ، هتل ، شهربازی ، باغ وحش ، موزه ، ورزشگاه و استخر را در برمی گیرد و در این پروژه بزرگترین آبشار در سطح عراق ساخته می شود و همچنین ارتباط کوه پایه با کوهستان گویژه به وسیله تله کابین انجام می گیرد.

پروژه شهر قشنگ
هتل 35 طبق ایی را شامل می شود  که با جدید ترین استانداردهای جهانی ساخته می شود که به برج دبی شهرت یافته است . در طبقه آخر رستورانی است که به دور خود در 360 درجه می گردد و چندین ساختمان 6 طبقه دیگر جایگاه کنفرانس های بزرگ ، جایگاه گولف، اسکی روی یخ و... شامل میشود.



این پروژه ها و صدهاپروژه دیگر این منطقه و شهر سلیمانیه را به سوی رشدی چشمگیر اقتصادی پیش می برد و امروز اقلیم کردستان محل رقابت شرکت های متنوعی از کشورهای مختلف است که به نظر می رسد باتوجه به ویژگی های منحصربه فرد ایران ، می توان امیدوار بود که شرکتهای کشورمان در صورت برنامه ریزی هدفمند، نسبت به شرکتهای دیگر کشورها موفقیت بیشتری را در این بازار رقابتی کسب کنند.
تا امروز بیش از ده نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در شهرهای مختلف اقلیم کردستان عراق جهت حضور موثر و چشمگیر شرکتهای ایرانی برگزار شده که خوشبختانه منجر به قراردادهای در زمینه های مختلفی شده که براساس گزارش وزارت بازرگانی اقلیم کردستان ، حجم مبادلات تجاري با ايران در سال 2010 به بيش از 10 ميليارد دلار رسيده است.


http://www.kurdfair.ir/kurdistan-iraq-dp1.html



Share on Facebook Share on Twitter Share on Orkut Share on Digg Share on MySpace Share on Delicious Share on Technorati
بالا 
 مشخصات  
 

exhibition bank

 موضوع پست: Re: هر آنچه در باره کردستان عراق می خواهید بدانید
 پست ارسال شده در: دوشنبه 25 دی 1390, 1:10 am 
آفلاين
Site Admin
Site Admin
نماد کاربر
تاريخ عضويت: يکشنبه 8 آذر 1388, 7:58 pm
پست ها : 283
تشکر کرده: 56 مرتبه
تشکر شده:112 مرتبه
تلفن: 09123793106
فکس: 22662825
جالب بود ... کاش در مورد هزینه های اقامت و حمل و نقل و سفر هم اطلاعاتی برای دوستان قرار می دادید
با تشکر

_________________
شهاب نماد سازه ، غرفه ساز و مشاور امور نمایشگاهی


بالا 
 مشخصات  
 
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 2 پست ] 

sns.co.ir




چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان

 
 

L_DELETE_COOKIES

جستجو براي:
انتقال به:  
شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد



MerciHost.Net




cron




Persian Translation
phpBB SEO